2015/01/27

Kiedy czas na nocnik?

Kiedy jest dobra pora, żeby nauczyć dziecko korzystania z nocnika??? Głowiłam się nad tym tematem już od dłuższego czasu, pewnie jak większość z świeżo upieczonych mam. I niestety - nie znam jedynej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Planowałyśmy z moją teściową, że Gibonika będziemy przyzwyczajać do nocnika w najbliższe wakacje, bo po pierwsze będzie już starszy - prawie  2 latka, no i będzie ciepło, więc jak się zdąży "wypadek przy pracy", to nic złego się nie stanie. Jednak moje dziecko pokrzyżowało nam plany :-). Otóż Gibonik już od jakiegoś czasu sygnalizował nam dyskomfort związany z zasikaną pieluchą, ale od kilku dni sygnalizuje nam także to, że zdarzyła się grubsza sprawa :-). W związku z tym babcia szybciutko pobiegła do sklepu i zakupiła dla wnusia stosowne urządzenie zwane potocznie nocnikiem. W pierwotnej wersji miał być taki zwykły, tradycyjny nocnik, ale przez pomyłkę babcia złapała grającą maszynę. Dyskretnie na szczęście grającą :-). No i co? Młody dość chętnie korzysta z nowego przybytku z Kubusiem Puchatkiem,  i chociaż Gibonik ma dopiero 16 miesięcy to 90% jego "skorzystań" - kończy się sukcesem ;-). Zobaczymy jak będzie dalej, bo wiadomo, to są dopiero początki, a dzieci jak wiemy lubią stawiać krok w przód i w tył. Poza tym różne mądre źródła podają, że dopiero między 18. a 24. miesiącem życia dziecko zaczyna panować nad zwieraczami, tzn. potrafi zaciskać mięśnie wokół cewki moczowej. Ale - jakby na to nie patrzeć - warto ufać własnemu dziecku, pilnie je obserwować i podążać za nim. Wiadomo - nic na siłę, bo nie warto za wcześnie zmuszać dziecka do nocnika, gdyż może się ono do niego zrazić i dopiero będzie kłopot. Ale uważam, że tak jak u nas - w formie luzu i bez presji, kiedy dziecko samo wykazuje takie chęci, warto próbować.

euromuzeum.eu A jak to było u Was? Pozdrawiam!

11 komentarzy:

 1. U nas było dość ciężko ale się udało tutaj o tym pisałam http://www.papisiowo.pl/2014/11/odsmoczkownie-i-odpieluszkowanie-jak-to.html

  Ale za to gorzej było/jest z nocnym sikaniem . Gdy Julka już zaczęła sikać do nocnika to pielucha była zbędna lecz na noc jej zakładałam jeszcze przez jakiś czas i potem gorzej było oduczyć ją sikać w łóżko bez pampersa niż nauczyć siadać na nocniku . To był mój błąd i niestety do tej pory zdarza się że jeszcze się zapomni . Ale cierpliwie dążymy do celu i staramy się oduczyć małej sikania w łóżko .

  OdpowiedzUsuń
 2. :) U nas jak miał 1,5 roku też były pierwsze próby i za każdym razem jak usiadł to było siusiu. Później jakoś był mały przestój, uciekał przed nocnikiem, więc odpuściłam. A teraz znowu powrót. Siada chętnie i zejść nie chcę czasami, bo "sisi jeście ni ma", więc czekamy aż zrobi. Alee.... nie woła sam, że chce. Mimo tłumaczeń, niby wie, rozumie, ale jest ciągle czymś zajęty i chyba zapomina o tym fakcie, żeby zawołać :P Ale spokojnie, mamy czas, więc cierpliwie trenujemy :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też mam zamiar odpieluchować w rejonach wakacji (o ile synek też będzie miał podobny zamiar). Na razie od ponad pół roku ładnie maluch robi na nocnik i jedno i drugie. Niestety są różne fazy. Czasem w ogóle nie chce siadać na nocnik. Czasem tylko w pieluchę robi. Ale to nic. Mały jest jeszcze. Zobaczymy jak się zrobi ciepło :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gibonik jest w najlepszym wieku do rozpoczęcia przygody z nocnikiem. Im później, tym chyba jednak trudniej. Gratuluję sukcesów na tej drodze 😊. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Super, ze poszlo tak gladko ;) Madry ten Twoj synus ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przed nami długa droga ;) o nocnik-owaniu nawet nie marzę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. U nas po raz drugi zadziała ta sama zasada. Gdy mały zgodził się być bez pieluchy i jak się cały obsikał, dotarło do niego, że coś jest nie tak i zaczął przywiązywać większą uwagę do swoich potrzeb. Zarówno straszy jak i młodszy oduczył się w przeciągu 3 dni ale byliśmy konsekwentni i nie obeszło się bez obsikanej podłogi, chodnika czy zabawek. W obu przypadkach odpieluchowanie odbywało się przed 3 urodzinami: Kuba - miesiąc przed, Krzyś 3 m-ce przed.
  Ważne jest aby obserwować dziecko i trafić w moment, aż będzie gotowe na taką zmianę bo każdy maluch jest inny.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem czy znasz taki profil jak "beka z mamusiek na forach" czy jakoś tak się nazywa. Ostatnio na fb widziałam udostępniony link mama-dumna i opowiadała to z zachwytem jak uczy swoje 5-miesięcznie (dobrze widzisz 5!) nocnikowania... Trzymając się tej myśli zapytam Cię czemu Twoje maleństwo zaczyna tak późno ;)?

  OdpowiedzUsuń
 9. Mój chrześniak ma 2,5 roku i jeszcze nie korzysta z nocnika... Ostatnio nawet nad tym myślałam, że chyba już najwyższa pora na niego ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Mój synio zaczął korzystać z nocnika od ok roku,,a w lecie tylko nocnik.Po ogrodzie biegał bez pampersa,i szybko się do tego przyzwyczaił, pieluszka już była tylko w razie 'w' i do spania :)

  OdpowiedzUsuń
 11. U nas w wieku 14-16 mięsięcy też Kruszynka siadała na nnocnik, później jej niestety przeszło i nie chciała go nawet widzieć. Teraz ma etap dorosłej ubikacji, zobaczymy co będzie dalej.

  OdpowiedzUsuń

Za każdy pozostawiony komentarz serdecznie dziękuję :-)
Odwiedzam każdą osobę komentującą, choć czasem z powodu nadmiaru obowiązków przy Giboniku, może to potrwać :-).
Pozdrawiam!